Aslında beta ekibinin 2014 Aralık ayından bu yana kullandığı arama özelliği halen kullanıma açılmış değil. Ancak ekip içinden olduğunu tahmin ettiğim bir sızıntı ile aramanın nasıl aktif olacağı da kesinlik kazanmış oldu. Özelliğin kullanılabilmesi için arama özelliği aktif olan biri tarafından aranmanız gerekiyor. Neden böyle bir şeye gerek duyulduğuna gelirsek; yazılımcılar bir uygulamanın son sürümlerini yayımlamadan önce farklı olasılıklar için denemeler yaparlar. 1 milyar kullanıcılı bir program için, heleki ses taşımak gibi hassas bir iş için bu olasılıkları hesaplamak neredeyse imkansızdır. Tahminim, normalde kendi ekibi arasında yaptığı bu aramaları organik bir şekilde dağıtmak isteyen facebook böyle bir yönteme başvurmuş. Ne yalan söyliyeyim, başta kullanıcı olarak düşündüğümde bana da çok saçma gelse de 2 sn. sonra birden benim de yazılımcı olduğum aklıma geldi smiley öyle düşününce hak verdim. Öyle yaygara koparıldıki, başta ben bile aslında resmi uygulamanın son sürümüne bu özelliğin açık olarak konduğunu sanmıştım ama whatsapptan gelen resmi bir açıklama olmadığını görünce durum anlaşıldı. Bu özellik henüz geliştirilme sürecinde. Kısacası aslında hiçbir şekilde kızmaya hakkımız yok.

Whatsapp arama özelliğini davetiyesi

Lafı uzatmayayım yukarıdaki resmi kendi telefonumdan biraz önce çektim. Arama özelliğini denemek istiyorsanız alttaki formdan aramayı denemek istediğinize dair telefonunuzun olduğu bir mesaj gönderirseniz ya da aşağıdaki iletişimden konuyu ve telefonunuzu yazıp gönderirseniz bir defalığına sizi arayabilirim. Yalnız Whatsapp'ın son güncellemesini yapmış olmalısınız. Merak etmeyin telefonunuz kesinlikle yayımlanmayacak. Birde sanki çok özel birşeymiş gibi, 50 kişi 100 kişi sınırıyla ararız falan diyen siteler peydah olmuş. Benim öyle kişi sınırım falan yok. Müsait olduğum sürece arayabilirim. Herşey halka hizmet için smiley

Güncelleme 14.03.2015 14:15 - Arkadaşlar birkaç kişiden aldığım geri dönüşerlerden çıkan; an itibariyle arama yapılsa da değişen bir şey olmuyor maalesef, tahminen dünden beri bayağı kişi kullanmaya başlayınca sunucular trafiği kaldırmamaya başladı ki bu yaptığım son görüşmelerde sesin senkron kaymasından belli oluyordu. Aradıklarımı da aslında ben özellikle en az 3 kez çaldırdım ama benim de sonradan farkettiğim sunucu arama isteğimi çok geç ilettiği için hemen kapatıyorum sandınız ama inanın bütün işimi gücümü bıraktım buna uğraşıyordum. Numara gönderenler kusura bakmasınlar benim elimden bir şey gelmiyor. Ama yukarıda bahsettiğim gibi facebook sırf bu tür sorunlar için böyle bir deneme yapmıştır ve yakında altyapıyı iyileştirerek ayrı bir güneclleştirme ile mutlaka herkesin kullanımına açacaktır. Bunlar yazılımda olası sorunlardır.
Bu sebeplerden dolayı lütfen artık numara göndermeyin.