Herkesin bir ara mutlaka "kapalı bilgisayarını uzaktan açmak" ihtiyacı olmuştur diye düşünüyorum. Ama belki üşengeçlikten, belki kaynak eksikliğinden pek kullanılmamaktadır. Mesela torrentten bir şeyler hortumladığınız bir günde değilseniz boşuna bilgisayarınızı açık bırakmak anlamsız. Özellikle bu yüzden son kullanıcıların da anlayabileceği sadelikte, arada küçük bilgiler de vererek anlatmaya özen göstereceğim.

Bu anlatım sadece masaüstü bilgisayarlar için geçerli olup taşınabilir bilgisayarlar için geçerli değildir.

Açık olan bilgisayarımıza uzaktan zaten bağlanabiliyoruz; fakat tamamen kapalı olan bilgisayarımıza uzaktan nasıl bağlanacağız, daha doğrusu bağlanmak için bilgisayarı nasıl açacağız? Aslında yıllar önce IBM bunu o kadar kolaylaştırmış ki uygulamak hiç de öyle vaktinizi alacak bir işlem değil. Bunu sağlayan 80′lerin sonuna doğru ethernet teknolojisi için geliştirilen Wake On LAN(WOL) adında küçük bir özellik. Eklenen bu özelliğin eski dial-up modemler için olan adı ise Wake On Ring. Günümüzde external bir network kartı kullanma ihtimalinizin çok düşük olduğunu düşünerek bundna bahsetmeye gerek duymuyorum. Kısacası bu özellik günümüzde üretilen anakartların hepsinde zaten var. Tek ihtiyacı bilgisayarınızın elektrik enerjisi alır durumda ve internet ya da intranet farketmeksizin herhangi bir kablolu ağdan ip numarası ile bilgisayarınıza ulaşabiliyor olmanızdır. Uyku modu vb. herhangi bir modda olmasına gerek yok. Bilgisayarınız tamamen kapalı olabilir. Şimdi yapmamız gerekenlere geçelim.

Öncelikle makinemizin bios ayarlarından WOL özelliğini Enable yapıyoruz. Anakartınızın markasına göre değişmekle birlikte, çoğunlukla kullanılan Phoneix’in Award bioslarında Remote Wake Up, Power On Modem Act, Wake On LAN, LAN Option ROM, PowerOn by PCI Card vb. seçenekler mevcut. Anakartınızın markasına göre bu seçeneği bulup etkinleştirmelisiniz.

Örneğin benim şu an deneme yaptığım makinede Onboard LAN Boot ROM seçeneğini enable yapıyorum.

Award Software Integrated Peripherals

Uzaktan açarak bağlanmak istediğimiz bilgisayarın Aygıt yöneticisi içinde Ağ Bağdaştırıcı özelliklerine giriyoruz.

Realtek Device Manager

Gelişmiş sekmesinde Wake On Magic Packet bölümünün "Etkinleştirildi" olduğuna emin oluyoruz. Bazı kartlarda türkçe olarak "Sihirli Paket Eşleştirme Uyanması" olarak yazar. Bu özellik, birazdan routerdan yönlendireceğimiz porta göndereceğimiz UDP paketlerini alabilmemizi sağlayacak.

realtek-network-card

Daha sonra Güç Yönetimi sekmesindeki "Bu aygıt bilgisayarı başlatsın" kutucuğunu seçili hale getiriyoruz.

realtek-power-management

Kısaca bahsetmek gerekirse; 102 byte boyutundaki bu paketin içi kısmen ARP paketlerine benzemektedir. ARP normalde sadece LAN’lar arası çalışarak cihazların, MAC adresini öğrenme işini üstlenir. Peki nasıl oluyorda kapalı bir bilgisayara, üstelik bir başka LAN’dan ulaşabiliyoruz? Cevap basit: Elimizdeki IP’yi, bağlanmak istediğimiz bilgisayarın MAC adresi ile eşleştiren bir UDP paketi yolluyoruz. Bu paketin içeriğini de WOL “Ben bu bilgisayarı çalıştırmalıyım” diye algılıyor. Paketin ilk 6 byte hexadecimal FF'lerden, sonrası bilgisayarınızın MAC adresinin 16 kez tekrarından oluşur. Bu sırada bilgisayarımız AC güçte stand by konumunda olduğu için routerdan yapacağımız Port Forwarding işlemi ile belirleyeceğimiz porta kolaylıkla bağlanabiliyoruz.

Bu arada daha önce networkle uğraşmamış kullanıcıların gözardı edebileceği bir durum aklıma geldi. Eğer internet servis sağlayıcısına statik ip için ek bir ücret ödemiyorsa modemini kapatıp açtığında ip'sinin değişeceğini hemen her kullanıcı artık biliyor. Ancak en azından bağlanacağınız makinenin IP'sini statik ip olarak atamak mantıklı olacaktır. Aslında bilgisayarınızı uzaktan açmak ya da farklı işlemler için bu zorunlu değil ama günümüzde artık evlerimizde bile küçük çaplı "WORKGROUP" kullandığımızı düşünürsek, dahil olan her cihazla sürekli değişen ip numaraları göz önüne alındığında sağlıklı bir işleyiş için cihazlara mümkün olduğunca statik ip vermek mantıklı olacaktır. Örneğin aşağıdaki resimde olası en basit network gözükmektedir. Burada uzaktan açmak istediğimiz makineye 192.168.1.2 ip vermek istiyoruz diyelim.(Bu ip network ipnize göre değişebilir ama 0 network ip'si, 1 router ip'si, 255 broadcast ipsidir. Kısacası basit bir network için fazla kafa karıştırmadan 255'e kadar benzer bir ip alabilirsiniz diyeyim. En basit şekliyle böyle izah edebilirim daha fazlası Subnetting, VLAN gibi bilgiler gerektirir.) Sonuç olarak; statik ip ile port yönlendirme yaptığımızda bir kere yapacağız ve sonra unutacağız. Eğer otomatik ip seçili olursa sürekli değişme ihtimali olduğundan bu işlemi tekrarlamak zorunda kalırsınız. Aslında statik ip için ödenen ücret de işte bu şekilde sağlayıcının elindeki ip bloğu aralığında, sadece size özel ayırdığı ip için ödenen ücrettir.

Networkte bulunan cihazlar

Aşağıda evde kullanılan statik ip alınmış basit bir makinenin bağlantı özellikleri görülüyor. Bu ekrana ulaşmak için Denetim masası -> Ağ ve Paylaşım Merkezi -> "Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin"e tıklayın. Açılan listede aktif bağlantınıza sağ tıklayıp Özellikler -> "Internet Protokolü sürüm 4(TCP/IPv4)"e tıklayın.

Statik ip vermek

Son olarak port yönlendirmemizi yapıyoruz. Benim şu anki modemim, arayüzü oldukça sade olan sıradan bir modem. Onun üzerinden göstereceğim yalnız her firma farklı arayüz kullandığı için tek bir gösterim şekli olamaz. Ama mantığı aşağıda göreceksiniz. Eğer daha önce modeminizde bu port yönlendirme işini hiç yapmadınızsa modeminizin markasının sonuna port forwarding yazısını koyup arattığınzda nasıl olduğunu google'da mutlaka bulursunuz. Ama 3 aşağı 5 yukarı modemlerde benzer tanımlamalar kullanılır. Cisco’nun nispeten basit routerlarında da buna benzer bir arayüzde Games &Application sekmesinden yönlendirme yapabilirsiniz. Her ne kadar makaleyie evlerimizdeki basit bir yapı üzerinden kaleme alsam da gelişmiş routerların komutları için Google'a "Cisco wol command" yazsanız direk önünüze düşecektir. Yalnız burada seçeceğimiz portun, tahmin edeceğiniz gibi başka bir uygulama ile çakışmamasına özellikle dikkat ediyoruz. WOL özelliği için resmi olarak bir port ayrılmış değil. Ben şimdilik rastgele 500′ü seçtim, kendi isteğinize göre bir port seçin.

Port yönlendirme

Yine örneğin Telekom tarafından evlerdeki VDSL bağlantısı için sık kullanılan Zxyel VMG3312 modem için port yönlendirme ekranı aşağıdaki resimdeki gibidir. Ağ ayarı -> NAT menüsünden ulaşabilirsiniz

Port yönlendirme

Şu an için bilgisayarımız da, routerımız da isteğimiz için hazır. MAC adresinizi bulmak için Windows tuşu ve R harfine beraber basarak ya da başlat menüsünden çalıştıra gelerek "cmd" yazıp entera basın. Çıkan konsol ekranına "ipconfig/all" yazın. Aşağıdaki resme benzer tüm ağ bağdaştırıcılarının olduğu bir liste önünüze çıkacak. Çok büyük ihtimalle aşağıdaki resimdeki gibi en üstte çıkan adaptör bilgisayarınıza bağlı ethernet adaptörünün MAC adresidir. (VPN ya da benzeri bir protokol kullanmıyorsanız). Buradaki "Physical address" MAC adresinizdir. Dış ipnizi de https://www.whatismyip.com linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Port yönlendirme

Sıra geldi bahsettiğim UDP paketini göndermeye. Ben bunun için .NET ile yapılmış küçücük bir uygulama olan Magic Paket Sender seçtim. Yeri gelmişken bunu yapan web siteleri de var. Bana en kullanışlı gözüken depicius oldu. Hatta script kodlarını siteye koymuşlar, alıp kendiniz de benzer bir şey yapabilirsiniz.

magic packet sender
Magic Packet Sender Ayarları
Host Name Bağlanmak istediğimiz makinenin internete çıktığı IP’yi, routerımızın IP’sini yazıyoruz.
Subnet Mask İnternet üzerinden erişirken genellikle 255.255.255.255 seçmelisiniz.(Uygulamayı yapan arkadaş her ne kadar bu textboxı buraya koymuşsa da bunun dışındaki özel subnet masklar alt ağlara bölme bilgisi gerektirir.)
Mac AddressBağlanacağımız bilgisayarın MAC adresini giriyoruz.
Protocol UDP seçiyoruz.
Port 500 (hangi portu açtıysak onu seçiyoruz)

Send butonuna bastığımızda 1 sn. içerisinde uzaktaki bilgisayarımız açılmış oluyor.

Android telefondan açmak içinse ben "Fing" uygulamasını kullanıyorum. Buraya tıklayarak Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Ayarları aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Fing ayarları

Son olarak eklemek istediğim; bu özellik UDP protokolü üzerinden çalıştığı ve TCP'nin aksine bir teslim onayı istemediği için kesin bir garantisi yoktur, ama ben yaptığım denemelerde şimdiye kadar hiç sorun oluştuğunu görmedim. En bilgisiz kullanıcı için bile ihtiyaç olan herşeyi yazdığımı düşünüyorum. Eğer yine de sorun yaşarsanız öncelikle sorunu bulmak adına olası firewall uygulamalarını komple kapatıp denemenizi, çalışması durumunda firewall ile ilgili ayarları yapmanızı öneririm. İyi açılışlar. wink